Zahajovací koncert

23. 8. 2025 v 12:00
kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vranov nad Dyjí

Zveme vás na slavnostní zahájení letošního ročníku Silberbauer Musikfest Thayatal, které se uskuteční v sobotu 23. srpna 2025 od 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Koncert nese název „Nová generace rakouských interpretů“ a představí mladé umělce, kteří s hlubokým zaujetím a interpretační citlivostí oživují hudbu baroka pro dnešní publikum.

Program večera nabídne pestrou paletu duchovní i světské barokní hudby: – slavnostní Toccatu Georga Muffata a jeho elegantní Ciaconu, – dramatickou arii „This Nature’s Voice“ Henryho Purcella, – citlivě prokomponované skladby Johanna Sebastiana Bacha ze Schemelliho zpěvníku, – emocionálně působivé Salve Regina od Pergolesiho, – i vzácně uváděná varhanní díla Erbacha a Spetha.

Účinkují: – Daniel Freistetter – varhaník a vedoucí hudby kláštera Klosterneuburg – Hannah Pichler – violoncellistka se zaměřením na historickou interpretaci – Cornelia Sonnleithner – altistka s bohatou koncertní i operní zkušeností.

📍 Místo: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vranov nad Dyjí 🕕 Začátek: 18:00

🎟️ Vstupné je dobrovolné

Přijďte si vychutnat atmosféru barokního chrámu a nadčasovou krásu hudby, která překonává staletí i hranice. Těšíme se na vás!

Událost na Facebooku

Účinkující

  • V současnosti studuje obor koncertní varhany (u Pier Damiana Perettiho), sbormistrovství (u Aloise Glassnera) a církevní hudbu na Univerzitě hudby a dramatických umění ve Vídni. Od září 2022 je regenschorim v Klosterneuburgu, kde je kromě řízení různých souborů a sborů zodpovědný také za mezinárodně významné varhany Freundt z roku 1642. V letech 2020 až 2022 zastával vedení klášterní hudby v Göttweigu a předtím působil jako varhaník v Herzogenburgu, kde pravidelně hrál na historické varhany Hencke z roku 1752.

    Vedle koncertů a liturgické hudby v klášteře Klosterneuburg je často zván k účasti na národních i mezinárodních varhanních koncertech a festivalech, jako jsou Brucknerfest v Linci, letní koncerty v klašteru v Melku, varhanní léto v klášteře Wilhering nebo festival Ars Organi v Nitře. Jeho vášeň pro starou hudbu a tzv. doprovodnou hru basso continuo se výrazně projevuje zejména v obnovení Freund(t)-Ensembles – vokálního a instrumentálního barokního souboru. Pravidelně koncertuje s ORF Radio-Symphonieorchester Wien a v říjnu 2023 debutoval ve Zlatém sále Vídeňského Musikvereinu varhanním sólem v Glagolské mši Leoše Janáčka po boku Wiener Singverein pod taktovkou Cariny Kariny Canellakis.

  • V roce 2022 absolvovala své první studium hry na violoncello u Othmara Müllera, a to s vyznamenáním. Část studia strávila u Nielse Ullnera na Syddansk Musikkonservatorium v Odense, Dánsko. V současnosti studuje barokní violoncello na Soukromé univerzitě hudby a umění ve Vídni (MUK) u Jörga Zwickera.

    Hannah Pichler je členkou různých ansámblů a vystupuje v nejrůznějších sestavách. Mezi ně patří například Capella Leopoldina Graz, Orchestr Wiener Akademie, Ensemble BachWerkVokal, Radio-Symphonieorchester Wien (RSO), Odense Sinfoniorkester a Synchronstage Orchestra Vienna. Spolupracovala také s uznávanými hudebníky, jako jsou David Bergmüller, Daniel Johannsen a Andreas Helm, a vystoupila na festivalu staré hudby „Resonanzen“ ve Vídeňském Konzerthausu.

    Zúčastnila se několika mistrovských kurzů u Luise Zority, Maddaleny Del Gobbo, Michaela Polyzoida, Jonase Krečjiho, Franze Bartolomeyho a navštívila také Mezinárodní letní akademii MDW (ISA) se zaměřením na komorní hudbu.

  • Altistka narozená ve Vídni, absolvovala své studium na Univerzitě hudby a dramatických umění ve Vídni s vyznamenáním. Na Vídeňské konzervatoři dokončila studium klasické operety. Její vzdělání obohatily mistrovské kurzy mj. u Vesseliny Kasarovy a Roberta Holla.

    Její repertoár zahrnuje operní role jako Eva („La morte di Abel“ od L. Lea), Storgè („Jephtha“ od G. F. Händela), Tetide („Acide“ od J. Haydna), Hänsel („Hänsel und Gretel“ od E. Humperdincka), Suzuki („Madama Butterfly“ od G. Pucciniho), Ulrica („Un ballo in maschera“ od G. Verdiho), Henri („Der Opernball“ od R. Heubergera), Fortunata („Satyricon“ od B. Maderny), a dále oratoria jako h-moll mše, Matoušovy a Janovy pašije či Vánoční oratorium od J. S. Bacha, Händelův „Messiah“, Mozartovo Requiem, Mendelssohnův „Elias“, „Stabat Mater“ od Pergolesiho, Rossiniho a Dvořáka, či Rossiniho Petite Messe solennelle, a to pod vedením renomovaných dirigentů jako Adam Fischer, Marco Armiliato, Heinz Ferlesch, Gerrit Prießnitz a Luca De March.

    Vystoupila na Salcburském festivalu, ve Vídeňské Volksoper, ve Vorarlberském zemském divadle, ve Vídeňském Konzerthausu, ve Vídeňském Musikvereinu, v Brucknerhausu v Linci, ve Festspielhausu St. Pölten, na festivalech Herbstgold v Eisenstadtu, Retz, na Schubertiádě, ve Frankfurtské Staré opeře, v Teatro Colón v Buenos Aires, na festivalu Azory, na Bachově festivalu v Budapešti, Mozartově festivalu v Bratislavě, ve filharmonii ve Lvově na Ukrajině a na Origen Festival Cultural ve Švýcarsku. Dále účinkovala také v Dánsku, Belgii, Španělsku, Jižní Koreji a Japonsku.

Vstupné

Vstupné dobrovolné

Program

Georg Muffat
(1653–1704)
„Toccata septima“
z alba Apparatus musico-organisticus
Henry Purcell
(1659–1695)
„This nature‘s Voice“
z ódy Hail! Bright Caecilia
Georg Muffat
Ciacona in G
Giovanni Battista Pergolesi
(1710–1736)
Salve Regina
Benedetto Marcello
(1686–1739)
Sonáta pro violoncello a basso continuo
op. 2
Johann Sebastian Bach
(1685–1750)
Der Tag mit seinem Lichte
z alba písní Schemellis Gesangbuch
Christian Erbach
(1570–1635)
Conzona quarti toni
Johann Sebastian Bach
O Jesulein süß, o Jesulein mild
z alba písní Schemellis Gesangbuch
Johann Speth
(1664–1720)
Toccata Prima

Místo

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je farní kostel v římskokatolické farnosti Vranov nad Dyjí, nachází se v centru městyse Vranov nad Dyjí. Je pozdně románskou stavbou později přestavěnou do gotického slohu. Kostel je v rámci areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie s farou chráněn jako kulturní památka České republiky. Kostel byl postaven v první polovině 13. století a později byl nadále rozšiřován, kostel ve své původní podobě byl v roce 1645 vydrancován Švédy a zůstaly z něj pouze základy, které jsou uchovány v základech zdí současného kostela. Kostel byl nově vystavěn v roce 1685 za podpory šlechtického rodu Althannů, tento rod podporoval kostel i v dalších letech. Mimo jiné hraběnka Marie Anna Althannová darovala kostelu oltářní obraz Panny Marie. Kolem roku 1700 byla kostelní loď zaklenuta, kolem roku 1720 byla stržena původní věž a v roce 1720 byla postavena nová zděná věž. V roce 1767 byla opravena střecha a v roce 1778 byl zaklenut chór. Mezi lety 1781 a 1782 byla opravena hřbitovní zeď a o rok později byl postaven domek hlídače, který byl po roce 1800 přestavěn na kostnici - nicméně byl brzy zbořen. Ve třicátých letech 20. století pak byl kostel opraven, mezi lety 1933 a 1934 bylo opraveno okolí kostela a v roce 1936 byl opraven interiér. v roce 1957 byly do kostela instalována naftová kamna, v roce 1958 byl kostel vymalován a v roce 1968 a 1969 byla postupně rekonstruována střecha sakristie a kněžiště. V roce 1986 pak střecha kostela byla opravena opět.

Více o varhanách
Zpět na všechny koncerty