Duchovní hudba raně barokní Moravy

9. 10. 2021 v 19:00
klášterní kostel
Opatství Geras

Na koncertě v rakouském opatství Geras se představí v rámci II. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ vystoupí brněnský soubor Societas Incognitorum, který se zabývá interpretací hudby 16. a 17. století. Zazní barokní díla moravských kůrů.

Událost na Facebooku

Účinkující

  • SOCIETAS INCOGNITORUM je brněnský vokální kvintet, který se zabývá téměř převážně interpretací hudby 16. a 17. století. Založen byl v roce 1998 jako profesionální sólový ansámbl. Poněkud složitějším názvem byl ansámbl obdařen na svém vůbec prvním koncertě, a protože nechtěl rozšiřovat řady „Music“, „Capell“ a „Ensemblů“, už si jej ponechal.*. Soubor zpočátku repertoárově vyrůstal na dílech předních renesančních a raně barokních skladatelů (Gesualdo, Hassler, Monteverdi, Schütz,..), posléze se však jeho pozornost obrátila jiným směrem. Začal vyhledávat a objevovat autory, jejichž život a tvorba úzce souvisí s českým a moravským regionem, avšak kteří zůstali dnešní veřejnosti - a to i odborné - zcela utajeni.

    Díky badatelské činnosti uměleckého vedoucího MgA. Eduarda Tomaštíka, Ph.D. tak ansámbl ve spolupráci s Českou televizí a rozhlasem novodobě premiéroval skladby z hlavních moravských center: Olomouc, Mikulov, Kroměříž, Jindřichův Hradec, aj.

    Objevil tak řadu skvostných špičkových děl, která jsou přinejmenším na stejné (ne-li vyšší) úrovni jako díla jejich světově proslulejších kolegů. Právě tato činnost je pro soubor charakteristická a velmi ceněná v odborných kruzích. Dnes tyto skladby tvoří širokou repertoárovou základnu ansámblu, s níž podnikl nespočet světových novodobých premiér a v tomto počínání hodlá také pokračovat s řadou dalších unikátních titulů, které má nyní k dispozici. Název souboru tímto navíc získal nový rozměr - s trochou nadsázky se dá říct, že Societas Incognitorum představuje širokému obecenstvu jakousi „společnost neznámých“ vynikajících autorů, kteří však nepochopitelným řízením osudu neprávem zapadli v toku času.

  • Kateřina Šujanová (CZ) – soprán
  • Yvetta Fendrichová (CZ) – soprán
  • Ondřej Múčka (CZ) – alt, tenor, varhany
  • Eduard Tomaštík (CZ) – tenor, spinet, um. vedoucí
  • Martin Šujan (CZ) – bas

Vstupné

Vstupné dobrovolné

Program

Georg MUFFAT
(1653–1704)
Toccata decima in D (Organo solo)
Giovanni Battista ALOVISI
(1600–1655)
Salve Christi sancta parens à 2 • Exultavit cor neum (canto solo) • In puritate cordis mei à 2
Jacobus Handl GALLUS
(1550–1591)
Laudate Dominum à 4 • Ecce quomodo justus à 4 • Orietur stella à 5
Giovanni Battista ALOVISI
(1600–1665)
O Domine Iesu Christe à 2 • Salve Regina à 2 • Exurge Domine à 4
Adam Václav MICHNA
(1600–1676)
Mariánské larmo à 4 • Mariánská kající hrdlička à 4 • Oheň Svatodušní à 5
foto Dita Dvořáková, Jaroslav Vrána

Místo

Klášter Geras byl založen v roce 1153 jako dceřiný klášter Seelau Ekbertem a Ulrichem z Pernegg a byl osídlen Seelauer Chorherren. Klášter má bohatou historii, která zahrnuje jeho zničení během války mezi králem Ottokarem II. Přemyslem a Rudolfem z Habsburku v roce 1278, plenění husity v letech 1419-1436 a obsazení Maďary v roce 1486. V 18. století prošel klášter řadou rekonstrukcí a rozšíření pod vedením opata Nikolaus Zandt, který přivedl významné umělce, jako byli Joseph Munggenast a Paul Troger. Architektonicky je klášter známý svým Marmorsaalem s nádherným freskem od Paula Trogera, knihovnou s freskami od Josefa Winterhaldera a řadou dalších uměleckých děl. Stiftskirche, hlavní kostel kláštera, je románská bazilika, která byla později gotizována a v 18. století barokizována.

Více o varhanách
Zpět na všechny koncerty