Poezie ve vokální hudbě

17. 10. 2020 v 18:00
kostel sv. Jana Křtitele
Mailberg

Na koncertě v rámci festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ vystoupí brněnský vokální kvintet Ensemble Frizzante spolu s varhanicí Kateřinou Málkovou. Program koncertu je zaměřen na zhudebňování poezie do vokálních skladeb. Uslyšíme renesanční madrigaly, ale i moderní duchovní vokální tvorbu. Na koncertě zazní premiéra skladby Erosův sešit madrigalů od skladatele Lukáše Sommera, zkomponovaný pro tento večer.

Koncert se koná v rámci česko-rakouského mezinárodního hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“, který si bere za své jméno znojemského barokního stavitele varhan, který působil v oblasti Podyjí/Thayatal a přispívá k znovuobjevení jeho jména širší veřejnosti jak na Jižní Moravě, tak v Dolním Rakousku.

Účinkující

 • Eva Daňhelová (CZ) – soprán
 • Veronika Slavíčková (CZ) – mezzosoprán
 • Petr Pytlík (CZ) – kontraalt, tenor
 • Antonín Libicher (CZ) – tenor
 • Martin Kotulan (CZ) – bas
 • Kateřina Málková se narodila ve Znojmě. Své první hudební vzdělání získala na základní umělecké škole v Hrušovanech nad Jevišovkou. V roce 1998 nastoupila na konzervatoř v Brně do třídy prof. Petra Kolaře, kde v roce 2004 ukončila studium závěrečným koncertem v Besedním domě. V tomto roce byla přijata na Akademii múzických umění v Praze do třídy Doc. Jaroslava Tůmy. U něj úspěšně absolvovala bakalářským koncertem a v následujícím roce 2008 odjela na roční zahraniční stáž do Německa na Musikhochschule v Lübecku, kde studovala u Prof. Arvida Gasta. Zde vystoupila na několika koncertech např. v St. Jakobikirche, v Dómu atd. V roce 2010 ukončila studium magisterským koncertem na HAMU v rámci cyklu koncertů "Ti nejlepší" se Severočeskou filharmonií Teplice varhanním koncertem F. Poulenca. V rámci školy účinkovala např. na Minifestivalu Kabeláče a Messiaena, na koncertech soudobé hudby katedry skladby atd.

  Během studií se zúčastnila řady mistrovských kurzů významných varhanních osobností, jako jsou např. Marie Claire Alain, Luigi Ferdinando Tagliavini, Andreas Schröder, Jon Laukvik, Martin Sander, Martin Schmeding, Slawomir Kaminski, Matthias Maierhoffer, Pier Damiano Perettia Gustav Leonhardt.

  V současné době se věnuje sólové hře, vystoupila na festivalech, např. na Mezinárodním hudebním festivalu Eduarda Nápravníka, Podblanickém podzimu, Štětském varhanním podzimu, Sukově hudebním Štiříně aj. Na Slovensku hrála u příležitosti evropského varhanního festivalu v Kremnici. Kateřina Málková koncertovala v Německu, Lotyšsku a Litvě. Spolupracuje s různými českými orchestry včetně ČNSO Český národní symfonický orchestr, Severočeská filharmonie, orchestr Atlantis, Collegium magistrorum Mikulov, nebo Filharmonie Bohuslava Martinů. Velmi aktivně se zabývá vzděláváním dětí v oblasti hudby, učí hru na klavír a varhany. S houslistkou Alexeyem Aslamasem vypracovala hudební přednášky pro ZŠ a ZUŠ, věnující se klasické hudbě a moderní současné hudbě. Vždy touží propagovat varhanní hudbu, proto uspořádala v létě 2016 a 2017 sérii koncertů v zámecké kapli v Lednici na Moravě a od roku 2016 pravidelně organizuje adventní a tříkrálové koncerty s pěveckým sborem a orchestrem na jižní Moravě. V roce 2020 vystoupila jako sólistka se Sedunum String Orchestra na koncertech ve Švýcarsku, je zakladatelkou nově vzniklého mezinárodní hudebního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“ na jižní Moravě a Dolním Rakousku.

  www.katerinamalkova.com

Fotogalerie

Místo

Zámecký hotel Mailberg leží nad historickou vinařskou obcí Mailberg v historické vinařské obci v regionu Weinviertel v Dolním Rakousku nedaleko známé vinařské oblasti Retz, Poysdorf a Hollabrunn a starých královských měst Znojmo a Brno v České republice, blízko přírodních krás údolí řek Pulkau a Thaya /Dyje a několika nejkrásnějších golfových hřišť Rakouska, jakož i nedaleko termálních lázní Therme & Spa Laa an der Thaya.

Více o varhanách
Zpět na všechny koncerty